Egy bizonyos kor után, amikor az ember belenéz a tükörbe, olyan dolgokat lát, amelyek nem tetszenek neki. Ezért különböző krémeket kezd használni, de ezek sem mindig hoznak sikert.
Tehát valami más megoldást kell találni arra, hogy eltűnjenek a ráncok, kisimuljon az arc. Például kezdd el tornáztatni ezt a testrészedet is!
|
|
Bojtor Márta arctornatrénerrel beszélgettünk különleges módszeréről, és ellátogattunk az általa vezetett edzésre. Meglepetés az edzőteremben A szobában körben, kényelmes székeken lehajtott fejű nők ülnek. Arcukat a két tenyerükbe temetik, és nem tudom eldönteni, hogy meditálnak, vagy kollektív szomorúság vett rajtuk erőt. Kicsit furcsán érzem magam, mert bevallom, nem erre számítottam. Arctornára érkeztem Bojtor Mártához, és azt hittem, csupa vidáman grimaszoló, fura és komikus arcot vágó emberrel találkozom a barátságosan berendezett „edzőteremben”.
– Mindenki azt hiszi, az arctorna látványos grimaszolásokból áll – mondja nevetve Bojtor Márta, a technika kifejlesztője. – De a grimaszok még jobban összetörik az arcot, és nekünk nem az a célunk! Ráadásul az egyszerű grimaszokkal az izmok mozgási energiája elvész. Ha viszont az izmokat helyben tartjuk, akkor az erő megmarad nekünk fejlesztésre. Ha egy műszer segítségével megnéznéd az arcunkat torna közben, azt látnád, hogy a műszer szinte szétveti a skálát, olyan nagy erővel dolgozunk. Ellenben, ha röntgennel néznéd, úgy tűnne, alig mozdul az izom.
Csakhogy én nem látok semmit! El sem tudom képzelni, mi történhet ilyenkor a kezek mögött! Pontosabban némely esetben azért talán mégis… Az arctorna közben Márta ugyanis olyan szakszavakkal instruálja a többieket, mint liftezés, lépcsőzés, szkander, hörcsögpofi. Ezek, ahogy megtudtam, szemléletes kifejezések. Például a liftezés az arcizmok egyre erősödő feszítése, míg a hörcsögpofi olyan, mint amikor a rágcsálók begyűjtik pofazacskójukba a télire való elemózsiát. Most már értem, miért van ott a tenyér!
– A takarással ellentartunk az izmoknak. Ettől aztán háromszor olyan nagy erőt fejtenek ki munka közben, mintha szabadon hagynánk mozogni őket, és veszélyeztetnénk az arcot, ráncosítanánk vele – magyarázza Márta. Különböző arcrészekre különböző takarásokat kell használni. Bevallom, elsőre nekem már ez is bonyolultnak tűnik, nem beszélve a titokzatos gyakorlatokról. De a tréningen részt vevő hölgyek egy emberként biztosítanak róla, a fogások – és maga a torna is – könnyen megtanulhatók! Egyikük, Piros Katalin, aki már a trénerképzőt is elvégezte Mártánál, meg is mutatja. Minden ujjhegynek megvan a helye az arcon, és ezzel simán tartja a bőrt.
– A legalapvetőbb, amikor a takarásunk három ponton illeszkedik, és lefogja az egész arc oldalsó részét. Így nincs arra lehetőség, hogy még mélyebb ráncokat csináljunk, mint a meglévők. Hatvan fölött, kisimulva – Egyáltalán nem nehéz! – teszi hozzá Urbánszki Mária. A hatodik X-et betöltött asszony arca is szép, és szinte ránctalan. Azt mondja, a tornáztatás jótékony hatását már az első hónapokban látta. – Az a lényeg, hogy úgy kezdjünk bele: akarjuk ezt. Ha az agyunkkal is szeretnénk végrehajtani a feladatokat és mozdulatokat, amelyeket a tréner javasol, akkor könnyen megtanulható. – Bizony, ugyanis az arctorna nagyrészt az agyban dől el! – bólint rá Piros Katalin. – Ezt tanítjuk meg először a kezdőknek is. A jól elvégzett arctorna olyan, mintha az ember az egész testét megdolgoztatta volna. Az arcon akupunktúrás pontok vannak, amelyeket a tornáztatással mozgásba hozunk, és ettől kezdve ez jótékony hatással van az egész testre is.
|
– Ez rendszeres munkát igényel, nem lehet elhanyagolni, hogy egyik héten jövök, a másik héten nem. Általában hetente kétszer kell az arctornát végezni, hogy eredménye legyen! – veszi vissza a szót Urbánszki Mária. – Én már próbáltam otthon is gyakorolni, de koránt sincs olyan hangulata, mint amikor itt Mártával együtt végezzük. A gyakorlatokat pedig nem lehet megunni, nagyon változatosak. Szerintem már 300-350-féle feladat van, és folyamatosan tanulunk újakat. Soha ne hagyd abba!
|