Mit tegyünk? - lábápolási tippek
1. A sarkakon, lábfej oldalán és a talp párnácskáin található száraz, elhalt bőr eltávolításához használjunk horzsakövet, bőrradírt vagy reszelőt. Lábápolás előtt mindenképpen áztassuk a lábat legalább 5 percig meleg vízben, csak ezután kezdjük el az elhalt bőr eltávolítását.
2. Körömvágáshoz használjuk egyenes élű lábkörömvágó csipeszt. Egyéb eszközök, mint például a manikűr olló vagy manikűr körömcsipesz használata növeli a körömbenövés esélyét a kicsi, gömbölyített élük miatt. Feltétlenül menjünk el pedikűröshöz, ha benőtt a körmünk, mert ez egy olyan probléma, aminek igen súlyos következményei lehetnek, akár még a sebészeten is kiköthetünk miatta.
3. Ha már szóba került a pedikűrös, érdemes megemlíteni, hogy nem árt odafigyelni a pedikűrösnél uralkodó állapotokra. Győződjünk meg róla, hogy minden vendég között alaposan lefertőtlenítették az eszközöket, illetve lecserélték-e a lábáztató vizet. A baktériumok és gombák rendkívül gyorsan szaporodnak, és könnyen átfertőzhetnek a nem megfelelően tisztított eszközökön keresztül.
4. A körmök szélének reszeléséhez ne fém, hanem papír reszelőt használjunk, és egy irányban, finoman reszeljük a körmöket, figyelve arra, hogy a köröm felületét ne vakarásszuk a reszelővel.
5. A körmök alatti koszt (ami gyakran a mi szemünknek láthatatlan) fa- vagy gumipálcával távolítsuk el.
6. A láb természetes nedvességtartalmát és lágyságát hidratálókrém használatával segíthetünk megőrizni.
7. A körömágybőrt a lábujjakon sem vágjuk le, hanem toljuk vissza műanyag- vagy fapálcika segítségével.
8. A körmöket csak abban az esetben lakkozzuk, ha azok egészségesek. A körömlakkot acetonmentes lemosóval távolítsuk el.
Mit NE tegyünk?
1. Ne borotváljuk a lábunkat pedikűrözés előtt – a frissen borotvált lábak, illetve a bőrfelületen keletkező kisebb vágások, horzsolások lehetővé teszik, hogy a lábfejről bejussanak a baktériumok a bőr alá. Soha ne használjuk ugyanazokat az eszközöket manikűrözéshez és pedikűrözéshez, szintén a fertőzések elkerülése miatt.
2. Ne használjunk borotvát az elhalt bőr eltávolításához! Még nagyobb sérülést okozhatunk a bőrfelületen, illetve a túl sok bőr eltávolításával megnő a fertőzések kockázata.
3. Mivel a reszelők lyukacsosak, sterilizálni pedig nem lehet őket, soha ne használjatok többen egy reszelőt!
4. Ne használjunk éles eszközöket a körmöd alatti helyek tisztogatására! Könnyen megsérthetjük vele a bőrt, utat engedve a fertőzéseknek.
5. Ne használjunk testápolókrémet a lábujjaink között, mert gombás fertőzést okozhat a fel nem szívódott krém.
6. A körömágybőr, csakúgy, mint a kéz esetében, védelmi funkciót tölt be, ezért soha ne vágjuk le, inkább toljuk vissza!
7. Ha szárazak, töredezettek és színtelenek a lábkörmeid, ne próbáld meg őket körömlakkal elfedni. Ezek ugyanis gombára utaló jelek. A körömlakk nem engedi lélegezni a körmöt. A gombás fertőzést mindenképpen kezelni kell, idejében elkezdve recept nélkül kapható krémekkel is jó eséllyel gyógyítható.
8. Lehetőleg ne viseljünk flipflopot, különösen hosszú ideig egyhuzamban.
A flip-flopban sétálás hosszútávon egészségügyi problémákat okozhat!
A flip-flopban sétálás hosszútávon egészségügyi problémákat okozhat a láb izmaiban és ízületeiben – állítják az alabamai Auburn Egyetem kutatói.
"flip-flop" papucs, egészségtelen a lábujjközös papucs. Akkor kezdett érdekelni minket ez a kérdés, amikor láttuk, hogy a nyári szünetről visszatérő hallgatók, miután visszaálltak a sport- vagy utcai cipő viselésére, gyakran panaszkodtak enyhe láb- vagy hátfájásra – meséli Wendi Weimer, a kutatás vezetője.
A kutatók megfigyeltek flip-flopot, illetve edzőcipőt viselő önkénteseket. Azt vették észre, hogy azok esetében, akik flip-flopot viselnek, a láb és a föld érintkezése megváltozik, ahogy járás közben próbálják a lábukon tartani a papucsot, illetve védik lábujjaikat.
Megfigyelték, hogy miközben (nem tudatosan) arra ügyelnek ezek az emberek, hogy a papucs ne repüljön le a lábfejükről, megváltozik a járásmódjuk, kisebbeket lépnek, és a boka és a sípcsont által bezárt szög lényegesen megváltozik.
|