A sima bőr...
Ennek egyik alapja a megfelelő folyadékellátottság, amely simábbá "varázsolja" a bőrt, és segíti célba juttatni a bőr számára hasznos összetevőket. Ne várjuk meg a tényleges szomjúságérzés jelentkezését (a száj, bőr kiszáradását), hanem napunk folyamán végig törekedjünk az egyenletes folyadékfogyasztásra.
"Bőrépítő" ásványi anyagok
A bőr számára nélkülözhetetlen ásványi anyagok - a kalcium, cink, réz, vas - részt vesznek a bőr sejtjeinek kialakításában, s mindemellett hozzájárulnak a megfelelő enzimműködéshez is. A bőrünk színét meghatározó melanin (festékanyag) előállításához a réz, cink, vas mellett kobalt, nikkel és aminosavak (elsősorban tirozin) szükségesek. A cink mindemellett hajunk állapotát szintén befolyásolja. A köröm és haj megváltozása azonban utalhat a szelén hiányára és egyben a fehérjeszegény táplálkozásra is, mivel a szelén elsősorban fehérje gazdag élelmiszerekben (húsban, tojásban, stb.), valamint tengerből származó ételekben fordul elő.
Bőrünk üzenetei
Ilyen szépséghibák a szeplők, az anyajegyek, az apró értágulatok és a ráncok. Bőrünk a védőpajzsunk, óv a hidegtől, a melegtől, a fénytől, baktériumoktól és gombáktól. Remek hibajelző-készülék is, vész esetén kiütések és hólyagok jelennek meg rajta, vagy viszketni kezd. A cukorbaj előjele lehet a bőrviszketés és a bőrgomba, az epekőé és bakteriális gócoké a csalánkiütés, a belső szervi daganaté a hólyagok. Ártalmatlan szépséghibák is tarkíthatják testünket, melyek egyes helyeken kimondottan szexisek. A száj felett kandikáló anyajegyet nem hiába hívják szépségpontnak.
Pigmentfoltjainkat általában utáljuk. A szeplős lányok szívesen eltüntetnék barna pöttyeiket, akinek nincsen szeplős pofija, az irigyli a pettyekkel tarkított szépségeket. Az öröklődő, apró pigmentfoltok már egészen kicsi korban feltűnnek, és minden évben előcsalogatja őket a napocska. Télen felszívódnak, hűlt helyük marad az arcon, nyáron aktivizálódnak. A szeplő ártalmatlan, nem okoz bajt, próbáljuk meg megszeretni.
Segít a zsíros krém
A hideg szél mellett a fűtés is szárítja a bőrünket. Ez ellen annyit tehetünk, hogy reggelente zsíros krémmel kenjük be az arcunkat. Tipp: Mivel az ajkunkat sem kíméli az időjárás, ezért rendszeresen használjunk rá szőlőzsírt, de az is segít, ha esténként mézet kenünk a szánkra, és tíz percig rajta hagyjuk, majd letöröljük.
Ha kipirul az arcbőr
Mitől pirosodik ki az arcunk? A hidegben összeszűkülnek az erek, a melegben kitágulnak. Ha ez a folyamat gyorsan zajlik, akkor bizony kipirosodik a bőrünk. Tipp: Naptejjel és alapozóval jól eltüntethetők az arcunkról a piros foltok.
Olívaolaj a kezünkre
A hideg időjárás miatt a kéz bőre is hamar kiszárad, súlyosabb esetben be is repedezhet. Tipp: Naponta többször krémezzük be kezünket, hetente egyszer pedig készítsünk kézpakolást: dörzsöljük be a kezünket olívaolajjal, és húzzunk rá éjszakára cérnakesztyűt.
|